Ubezpieczenia społeczne

Ze względu na szeroki zakres tematyczny oraz swą powszechność, ubezpieczenia społeczne stanowią ważką gałąź prawa ściśle związaną z prawem pracy.

W praktyce obrotu na gruncie prawa ubezpieczeń społecznych powstają liczne problemy, wątpliwości i spory.

Z tych też względów w sprawach tego typu niezwykle istotne jest przygotowanie i przedstawienie kompletnego stanowiska, uzupełnionego o odpowiednio zebrane i wyselekcjonowane dowody.

Dlatego istotnym z punktu widzenia Odwołującego się jest odpowiednie przygotowanie i prowadzenie takiej sprawy z odwołania od niekorzystnej decyzji organu rentowego co pozwoli finalnie osiągnąć największe prawdopodobieństwo pozytywnego rozstrzygnięcia.

Moja Kancelaria zajmuje się sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, analizując szczegółowo sytuację prawną ubezpieczonego w oparciu o dostarczone dokumenty. Mogę pomóc Państwu w sporządzeniu i złożeniu odwołania od niekorzystnej decyzji ZUS, zapewniam także zastępstwo prawne zarówno przed organem rentowym jak i sądem.

Kancelaria pomaga także przygotować odwołania od orzeczeń Powiatowych i Wojewódzkich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Zajmuje się także pomocą w składaniu wniosków o orzeczenie stopnia niepełnosprawności

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności – lekki, umiarkowany i znaczny.

  1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
  2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
  3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

O niepełnosprawności orzekają:

  • powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako I instancja;
  • wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności – jako II instancja.

Od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

W orzeczeniu o niepełnosprawności wskazywane jest też konkretne schorzenie powodujące ową niepełnosprawność które oznaczane jest poprzez wpisanie w orzeczeniu symbolu przyczyny niepełnosprawności. 

Wyróżniamy następujące symbole niepełnosprawności:

  1. 01-U – upośledzenie umysłowe;
  2. 02-P – choroby psychiczne;
  3. 03-L – zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu;
  4. 04-O – choroby narządu wzroku;
  5. 05-R – upośledzenie narządu ruchu;
  6. 06-E – epilepsja;
  7. 07-S – choroby układu oddechowego i krążenia;
  8. 08-T – choroby układu pokarmowego;
  9. 09-M – choroby układu moczowo-płciowego;
  10. 10-N – choroby neurologiczne;
  11. 11-I – inne, w tym schorzenia: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźne i odzwierzęce, zeszpecenia, choroby układu krwiotwórczego.
  12. 12-C – całościowe zaburzenia rozwojowe.

Niektóre z wymienionych symboli przyczyn niepełnosprawności mają bardzo istotne znaczenie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, gdyż kwalifikuje się je jako tzw. schorzenia szczególne. Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników z takimi schorzeniami może m.in. otrzymywać podwyższoną kwotę dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON, udzielać ulg we wpłatach na PFRON albo jeżeli posiada status zakładu pracy chronionej (ZPChr) może również korzystać ze zwolnień z podatków i opłat.

Szczegółowe zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń, o których mowa w art. 5a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych opisane zostały w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Kancelaria Adwokacka Będzin | Kancelaria Adwokacka Dąbrowa Górnicza |  Prawo cywilne Będzin |Prawo rodzinne Będzin
Prawo pracy i ubezpieczeń Będzin | Rozwód Będzin | Alimenty Będzin | Spadek Będzin | Usługi prawne Będzin

© Daria Adamus 2024.
Projekt i wdrożenie: W ZAPISIE.com

Adwokat Daria Adamus