F.a.q.

Najczęściej zadawane pytania

Art.  34.  [Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny]

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Art.  36.  [Okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony]

§1

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Art.  37.  [Dni wolne na poszukiwanie pracy]

§1

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

§2

Wymiar zwolnienia wynosi:

  1. 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia;
  2. 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia, także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1.

Art.  41.  [Ochrona przed wypowiedzeniem]

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Art.  1481.  [Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej]

§1

Pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. W okresie tego zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia.

Brak konkretnych przepisów w kodeksie pracy odnośnie liczenia terminów skutkuje koniecznością stosowania w niektórych sytuacjach regulacji ustawy z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny – dalej k.c.

Art. 300 k.p. stanowi, że w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy k.c., jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Sposoby obliczania terminów w kodeksie cywilnym regulują art. 110-116 k.c.

Analiza przepisów regulujących urlop wypoczynkowy prowadzi do wniosku, że brak jest zakazu wykonywania innego zatrudnienia w trakcie korzystania z urlopu. Jednak pewne zapisy mogą powodować ograniczenie zatrudniania się u określonych pracodawców także w czasie urlopu. Chodzi o tzw. zakaz konkurencji wynikający z art. 1011 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p.

Przepisy prawa pracy przewidując określone uprawnienia dla pracowników wychowujących dziecko co do zasady nie różnicują ich na osoby wychowujące dziecko wspólnie z drugim rodzicem oraz samotnie. Wyjątek dotyczy urlopu wychowawczego. Osoba samotnie wychowująca dziecko może skorzystać z 36 miesięcy urlopu wychowawczego.

Kontrole trzeźwości mogą być przeprowadzane w dwóch przypadkach, tj. w razie uzasadnionego podejrzenia, że pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu albo pił alkohol w pracy, te kontrole dotyczą wszystkich pracowników. Drugi przypadek, to tzw. kontrole prewencyjne. Tutaj pracodawca może kontrolować jedynie te osoby, które należą do grup pracowników wytypowanych (wskazanych) do kontroli w przepisach wewnątrzzakładowych.

nie ma tego czego szukasz?

Zadaj pytanie!


    Kancelaria Adwokacka Będzin | Kancelaria Adwokacka Dąbrowa Górnicza |  Prawo cywilne Będzin |Prawo rodzinne Będzin
    Prawo pracy i ubezpieczeń Będzin | Rozwód Będzin | Alimenty Będzin | Spadek Będzin | Usługi prawne Będzin

    © Daria Adamus 2024.
    Projekt i wdrożenie: W ZAPISIE.com

    Adwokat Daria Adamus